دکتر احمد باقری مقدم

متخصص طب ورزشی


کانال تلگرام

کلینیک پزشکی ورزشی

نسخه نويسي ورزشي

فعاليت جسماني : هر حركت بدني كه در نتيجه انقباض عضلات اسكلتي ايجاد شود و با افزايش قابل ملاحظه مصرف انرژي همراه است‏، فعاليت جسماني نام دارد. فعاليت جسماني مي تواند شامل باغباني، شستشوي اتومبيل يا نظافت خانه باشد، ولي بايد به حداقل مصرف انرژي روزانه بيش از 150 كيلوكالري در روز برسد.

تمرين ورزشي : نوعي از فعاليت جسماني به صورت حركات بدني برنامه ريزي شده، ساختارمند و مكرر است كه براي بهبود يا حفظ يك يا چند جزء آمادگي جسماني انجام مي شود.

آمادگي جسماني : يك مفهوم چند بعدي است و در واقع مجموعه اي از خصوصيات ذاتي يا اكتسابي افراد در ارتباط با توانايي انجام فعاليت جسماني را در بر مي گيرد و متشكل از اجزاء وابسته به مهارت، وابسته به سلامت و فيزيولوژيك مي باشد. اجزاء وابسته به مهارت شامل چابكي، تعادل، هماهنگي، سرعت، توان و زمان عكس العمل هستند و اغلب با رشته هاي ورزشي و اجراي مهارتهاي حركتي ارتباط دارند. آمادگي جسماني وابسته به سلامت با توانايي انجام شديد فعاليتهاي روزمره و برخورداري از صفات و قابليتهاي همراه با كاهش خطر پيدايش زودرس بيماري هاي ناشي از كم تحركي توام است.

اجزاء وابسته به سلامت شامل استقامت قلبي عروقي، قدرت و استقامت عضلاني، انعطاف پذيري و تركيب بدني هستند. آمادگي فيزيولوژيك از آن جهت با آمادگي وابسته به سلامت متفاوت است كه اجزاء غيرعملكردي مرتبط با سيستهاي بيولوژيك را كه تحت اثر فعاليت عادتي قرار مي گيرند، شامل مي شود. آمادگي فيزيولوژيك متشكل از آمادگي متابوليك (وضعيت سيستمهاي متابوليك و متغيرهاي پيش بيني كننده خطر بروز ديابت و بيماري قلبي عروقي)، آمادگي مورفولوژيك (وضعيت عوامل تركيب بدني نظير محيط بدن، محتواي چربي بدن و توزيع موضع چربي در بدن) و سلامت استخواني (وضعيت تراكم مواد معدني استخوان) است.

معيارهاي آمادگي جسماني مرتبط با سلامت و فيزيولوژيك ارتباط تنگاتنگي با ارتقاء سلامت و پيشگيري از بيماري دارند و با انجام فعاليت جسماني و ورزش منظم بهبود پيدا مي كنند.

در اين مقاله منظور از ورزش بدون ذكر نوع آن، اصطلاح جامع و فراگير ورزش است كه شامل فعاليت فيزيكي، تمرين ورزشي و ورزش سازمان يافته مي باشد.


آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی جنب بسیج و هتل پارت ساختمان آلا واحد 206
تلفن : 32241466 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بالش خوب چطور بالشی است؟تاثير ورزش در تناسب انداصفحه اصلیمطالب تخصصیمطالب عمومیگالری تصاویرسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر