دکتر احمد باقری مقدم

متخصص طب ورزشی


کانال تلگرام

کلینیک پزشکی ورزشی

گرفتگی شبانه عضلات

با گرفتگی شبانه عضلات ساق ها چگونه برخورد کنیم
اسپاسم پا که اغلب هنگام شب رخ میدهد باعث درد شدید میشود و فرد بر اثر درد از خواب بیدار خواهد شد. ‏نتایج بررسیها در این زمینه نشان میدهد که این اسپاسمها با افزایش گرما بیشتر می شود .اغلب، علت اسپاسم کمآبی و از دست دادن الکترولیتها در بدن است. تجمع سموم از دود سیگار گرفته، تا مصرف مشروبات نیز میتواند روی تعادل الکترولیتهای بدن تأثیر بگذارد و احتمال گرفتگی عضلات را افزایش دهد. گرفتگی عضلات پا میتواند به علت خستگی عضله یا استرس به ویژه به علت ایستادن طولانی مدت یا راه رفتن روی سطوح سفت باشد. گاهی علت گرفتگی مصرف داروهای ادرارآور، استاتین و بتا بلوکرهاست، بنابراین در صورت مصرف این داروها با مشورت پزشک جایگزین مناسب را پیدا کنید.

اما در صورت بدتر شدن درد به طوری که غیرقابل تحمل باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید میتوان به درمانهای خانگی نیز توجه ویژه داشت ورزشهای سنگین و مصرف کم مایعات میتواند به کمبود آب منجر شود. بنابراین میتوانید آب یا نوشیدنیهای حاوی الکترولیت را قبل از خواب مصرف کنید. آب به طور طبیعی گرفتگی عضلات را تسکین میدهد در حالی که نوشیدنیهای حاوی الکترولیتها مانند سدیم، پتاسیم و کلسیم تعادل مایعات بدن را حفظ میکند.

یک قالب صابون طبیعی در تخت خواب قرار دهید
این توصیه مادربزرگان بسیار موثر است و حتی پزشکان آن را تأیید میکنند. یک قالب صابون بین تشک و روتختی نزدیک پا و یا داخل جوراب قرار دهید. متخصصان بر این باورند که فشار نرم صابون روی عضلات میتواند علت اثر مثبت آن باشد.

ورزشهای کششی
لازم نیست یک ورزش کامل قبل از خواب انجام دهید ۳ دقیقه ورزش کششی میتواند مانع گرفتگی عضلات شود.

مصرف پتاسیم و منیزیم
زمانی که بدن دچار کمبود ماده کانی میشود، قلب به سختی میتواند خون را به پاها پمپاژ کند. منیزیم عملکرد عضله و عصب فشارخون و میزان قند را تنظیم میکند در حالی که پتاسیم در حفظ تنظیم آب نیز نقش ایفا میکند. این ماده معدنی به طور موثر میتواند مانع گرفتگی عضلات پا شود. موز منبع سالم پتاسیم است در حالی که منیزیم را میتوان در مغز میوه و عدس یافت. توجه داشته باشید مصرف منیزیم اضافه میتواند ناراحتی های کلیوی را بیشتر کند


آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی جنب بسیج و هتل پارت ساختمان آلا واحد 206
تلفن : 32241466 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بالش خوب چطور بالشی است؟تاثير ورزش در تناسب انداصفحه اصلیمطالب تخصصیمطالب عمومیگالری تصاویرسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر